Ahojte, moc Vás prosím o vyplnění dotazníku ZDE. Předem děkuji ;)


Manga

22. ledna 2012 v 12:35
Co je to manga?
Manga (japonsky 漫画) je japonské označení pro komiks, nakreslený stylem, který se vyvíjel v Japonsku podruhé světové válce.
Manga je v Japonsku velmi oblíbená a čtou ji nejenom děti, ale i dospělí a údajně pokrývá 40 % všech tištěných publikací v Japonsku. Manga se v Japonsku vydává nejdříve v časopisech (po jednotlivých kapitolách), ve kterých se nachází více sérií od různých autorů (autor mangy se nazývá mangaka). Pokud je série úspěšná, je celý příběh vydán samostatně, jako sešit s několika kapitolami. Tomuto sešitu se pak říká tankóbon.Příběhy vyskytující se v manze jsou také častým námětem animovaných seriálů a filmů známých jako anime. Na motivy úspěšných mang také občas vznikají konzolové či počítačové hry, knihy či hrané filmy/seriály.
Styl kresby, který je pro mangu typický, zahrnuje velké oči, rafinované tvary účesů, malý a špičatý nos, různé velikosti a tvary bublin a časté používání citoslovcí, především pakonomapotoí. Manga je, na rozdíl od amerických komiksů, tištěna jedinou barvou (s občasnou výjimkou prvních stran knihy) a také se vyznačuje opačným směrem čtení, tedy zprava doleva.

Onomatopoeia (zvukomalebná slova) jsou slova, foneticky napodobující různé přirozené zvuky, např. "brrr", "klap", "bác".
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 -- -- | 15. března 2012 v 16:35 | Reagovat

A ty máš ráda anime? Já myslela, že bys ho první musela někdy vidět..

2 nikcaobrazky nikcaobrazky | Web | 17. března 2012 v 7:29 | Reagovat

Mám a párkrát jsem ho viděla, ale
já se na to nemůžu dívat :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama